24 mar 2012

Recenzja - "Ostatni bohaterowie"

"Bez miłości i bólu, bez nienawiści, przywiązania, a nawet bez rozpaczy, byłabym nikim."

Hmm ... trudno mi o tym pisać , bo to już KONIEC . Taki prawdziwy . Tyle przeżyłam z tymi bohaterami . Ale oni przychodzili i odchodzili , a Świat Wynurzony stał nadal . Dlaczego ? Dzięki nim ...

Kroniki , Wojny , Legendy ... Nihal , Sennar , Aster , Soana , Ido , Dubhe , Dohor , Learchos , Lonerin , Rekla , San , Sarnek , Theana , Adhara , Adrass , Amhel , Kalth , Amina , Kryss , Neor .. - Wszyscy to bohaterowie Świata Wynurzonego . Ci pozytywni , ale również ci negatywni . Jednak kim byliby ci dobrzy gdyby nie było tych złych ?

„I wtedy pojmuję. Że wolność istnieje i trzeba ją zdobywać, nawet za cenę wielkiego bólu. Że przeznaczenie nie ma nad nami władzy, jesli mamy odwage się zbuntować.”

Bardo podobała mi się ostatnia część "Legend Świata Wynurzonego" , jednak podczas czytania miałam tą smutną wiadomość , że zbliżam się coraz bardziej do końca mojej przygody z tym niesamowitym i magicznym światem . Nie zawiodłam się na ani jednej książce Pani Troisi i z czystym sumieniem mogę powiedzieć , że po raz kolejny pokazała na co ją stać . ; )

„Życie toczy się niczym spirala, do końca zwodzi nas, że wszystko się zmieniło, aby potem doprowadzić nas z powrotem do punktu wyjścia.”

W tej części Adhara trafia do Nieznanych Krain i spotyka tam grupkę buntowników , którym nie podoba się to co robi Kryss - król Elfów . Wiele z nich uważało , że ta wojna jest niepotrzebna , i że Świat Wynurzony już od wieków nie należy do nich . Tajemnicze sny nawiedzające Adharę doprowadzają ją do .. serca zarazy . Dziewczyna nie zapomniała o tym , że jest Poświęconą . Wręcz przeciwnie , chce być Sheireen lecz na swój sposób . Po walce u boku Shyry w Orvie wraca do Świata Wynurzonego . Sprawy nie mają się dobrze . Po co Kryss umieszcza w każdej wiosce artefagi ? Cóż , na pewno nie będzie to nic przyjemnego , a Adhara będzie to widziała na własne oczy . Aby uratować Amhala , Adhara będzie musiała wyruszyć w ślad za Nihal i dotrzeć do Sanktuarium , w którym strażniczką jest Ael , aby zdobyć sztylet Phenor ...

NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ 

Kiedy umarła Dubhe ogarnął mnie ogromy smutek ; C Nie płakałam (co często mi się zdarza w takich sytuacjach) , nie mogłam . Dubhe była moją ulubioną bohaterką . Zawsze nie rozumiałam tego , dlaczego Nihal została tak wielką bohaterką , dlaczego to jej stawiana posągi , o niej śpiewano pieśni . Dlaczego tylko o niej ?!?! Dlatego , że była Sheireen ?? Uważam , że Dubhe była równie wielką bohaterką . Co by się stało ze Światem Wynurzonym gdyby nie ona ? To samo co by się z nim stało gdyby nie Nihal . Ale nikt nie pamiętał co zrobiła dla tego świata Dubhe . Nikt . I gdy zginęli wszyscy ... nikt nie śpiewał o Dubhe . Nikt nie śpiewał o Adharze , Amhalu . Wszyscy nadal śpiewali o Nihal . Ona zginęła ok 200 lat temu . Ten świat trzeba było ratować wiele razy . Teraz uratowali go inni bohaterzy , którzy za niego zginęli . Czemu o nich nie śpiewano , pamiętano ? To było nie fair . Wszyscy rozpamiętywali starą bohaterkę z przeszłości , a ona nie zrobiła więcej niż reszta . A Ido ? On , tak samo jak Dubhe walczył dwa razy dla tego świata ... 

„Ja musiałam żyć za zmarłych, za tych, którzy odegrali w tej historii swoją rolę, lecz pamięć po nich została zatarta przez upływ czasu. Ja musiałam żyć za moją babkę i jej najwyższą ofiarę, musiałam żyć za Baola i jego bohaterstwo, które pozwoliło mi przeżyć. Musiałam żyć za Adharę i Amhala, którzy w ciszy oddali swoje istnienia za Świat Wynurzony.”

Kasia . 

1 komentarz:

  1. Chcę przeczytać ale zawsze jakoś zawsze jak zaczynałam to miałam lekturę i od nowa czytałam i tak w kółko.
    Mam nadzieję, że uda mi się dotrwać do końca serii świata wynurzonego ;)
    Trzymajcie kciuki ;*

    OdpowiedzUsuń